Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych
UWAGA PRACODAWCY!
Od 01 września 2012 roku zmienią się warunki dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, przysługującego pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, gdyż wejdzie w życie ustawa z dn. 19.08.2011r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 205, poz.1206), a wraz z nią istotne zmiany w systemie kształcenia zawodowego.
Przede wszystkim przebudowana zostanie struktura szkolnictwa zawodowego. Obecnie absolwent gimnazjum może kontynuować naukę w zasadniczej szkole zawodowej o okresie nauczania 2 lub 3 lata. W zreformowanym systemie wszystkie szkoły zawodowe realizować będą jednolity, trzyletni cykl kształcenia.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
Od 01 września 2012r. pracodawcom, którzy zawarli z młodocianym pracownikiem mowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługiwać będzie dofinansowanie w wysokości:
1) w przypadku nauki zawodu - 8.081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy; jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
2) w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Kwoty dofinansowania określone w punkcie 1 i 2 podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli ten wskaźnik w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje wypłata dofinansowania, wynosi co najmniej 105%.
WARUNKI PRZYZNAWANIA DOFINANSOWANIA
Warunki przyznawania dofinansowania zostały określone w art.70b ust. 1 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 ( Dz. U z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.). Stosownie do art. 70b ust.7 pracodawca będzie musiał złożyć wniosek w terminie 3 m-cy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu.
DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA -TO POMOC DE MINIMIS
W art. 70b ust. 11 ustawy o systemie oświaty dodana została nowa regulacja, która dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nakazuje traktować jako pomoc de minimis udzieloną zgodnie z warunkami określonym w rozporządzeniu Komisji nr 1998/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str.5).
Od 1 września 2012 roku do wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników pracodawca dodatkowo przedstawia formularz, który został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis( Dz.U.2010 Nr 53, poz.311).
Wnioskodawca przedstawia podmiotowi udzielającemu pomocy informacje dotyczące:
1) wnioskodawcy:
a) imię i nazwisko albo nazwę,
b) adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby,
c) identyfikator gminy, w której wnioskodawca ma miejsce zamieszkania albo siedzibę,
d) numer identyfikacji podatkowej (NIP),
e) formę prawną,
f) wielkość,
g) klasę działalności, w związku z którą wnioskodawca ubiega się o pomoc de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885 oraz z 2009 r. Nr 59, poz. 489),
h) datę utworzenia;
2) sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, w tym sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości;
3) prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z którą wnioskodawca ubiega się o pomoc de minimis;
4) pomocy otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
Informacje przekazuje się na formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, którego wzór określa załącznik do ww. rozporządzenia.